Absolventku štúdia študijného programu Informačný manažment Máriu Straskú, si každý pamätá ako veľmi šikovnú a ambicióznu študentku. Po ukončení štúdia sa dokázala veľmi rýchlo presadiť na trhu práce v Českej Republike. Pracuje na pozícii FSSC associate (AP accountant) v americkej spoločnosti Lear Corporation v Brne, kde sa sústredia všetky finančné činnosti spoločnosti.

Čo ťa viedlo na FRI a čo ti prinieslo štúdium na FRI?

Pri rozhodovaní sa, na ktorú vysokú školu mám ísť bola pre mňa na prvom mieste kvalita štúdia. FRI patrí medzi TOP fakulty na SR, ktorej študenti väčšinou nemajú problém zamestnať sa. Mne sa to podarilo za 24 hodín od kedy som začala hľadať stálu prácu v Brne, nakoľko som sa tam hneď po štátniciach odsťahovala za priateľom. Vždy ma bavila práca spojená s číslami a mala som strach či si vôbec nájdem prácu, ktorá by ma bavila v susednej krajine. Štúdium na FRI ma naučilo systematickosti, odolnosti voči stresu, team-ovosti a rýchlemu samovzdelávaniu, čo mi veľmi pomohlo hlavne v prvých mesiacoch v novej práci, nakoľko som nastúpila práve v čase, kedy v spoločnosti nevládla príliš dobrá atmosféra, odchádzal dlhoročný team líder, v teame došlo k hádkam, pretože sme zrazu zostali bez vedúcej osoby a nemal kto riešiť problémy v teame.

Ako ťa štúdium na FRI pripravilo na tvoju aktuálnu pozíciu?

Žiadna škola vás dokonale nepripraví na budúcu prácu, ale naučí vás systematicky na sebe pracovať a tiež zodpovednosti. Možno sme nechápali načo sú tie nezmyselné teamové zadania, načo stále nejaké projekty a tie nároky zo strany profesorov. Ale to isté prináša aj práca: zodpovednosť, zdokonaľovanie samého seba, zvládanie nie vždy dobrej pracovnej atmosféry atď.. Štúdium na FRI mi prinieslo nielen získanie poznatkov v ekonomickej oblasti, ktoré denne využívam, ale veľmi užitočné sú pre mňa aj poznatky z manažmentu, ktoré som mala možnosť využiť práve pri nezhodách v teame. Stala som sa tzv. stmeľovačom, pretože som postupne vždy nejak zabránila blížiacemu sa konfliktu medzi kolegami. Po vyše roku je atmosféra medzi nami úplne iná, lepšia a priateľskejšia. V súčasnosti ma moji kolegovia berú ako lídra a obracajú sa na mňa s problémami, ktoré nedokážu sami vyriešiť. Po necelom roku som sa dočkala aj menšieho povýšenia, bola som vo firme zaradená medzi tzv. „key players“ a získala tak príležitosť chodiť na rôzne školenia: napr. soft skill training a školenia ACCA. Z kľúčovým zamestnancov si spoločnosť formuje vlastných manažérov alebo team lídrov, čím som dostala príležitosť vypracovať sa na vedúcu pozíciu.

Tiež mi veľmi pomohlo aj absolvovanie kurzu SAP, s ktorým denne pracujem a mať aspoň nejaké základy bolo pre mňa veľkou výhodou. Takže, keď budete mať príležitosť zúčastniť sa nejakého kurzu v rámci školy, neváhajte, možno sa vám to vo vašej budúcej práci bude hodiť. Môžem teda povedať, že moja práca ma veľmi baví, tým, že si vyžaduje dosť pozornosti a tiež zodpovednosti, pretože poslať pár miliónov eur na účet iného dodávateľa môže byť celkom prúser. Baví ma aj každodenná komunikácia s dodávateľmi, našimi logistami a hlavnými účtovníkmi pre jednotlivé výrobné závody v Nemecku.

Dá sa porovnať študentský život na FRI so súčasným pracovným životom?

Z časti áno, s tým rozdielom, že v práci už nejde iba o písmenká v indexe, ale o to ako budete vnímaný, či budete pre zamestnávateľa prínosom, za všetko čo spravíte nesiete zodpovednosť a podľa toho sa bude o vás aj hovoriť. Zlá povesť sa môže s vami niesť aj do ďalšieho zamestnania. To isté určite zažijete aj v škole.

Odporučila by si FRI a išla by si znova študovať na FRI?

FRI-čku by som určite odporučila a išla by som na ňu znova študovať, boli tam super ľudia, občas aj super profesori. Veľa ľudí počujem nadávať na školy, ktoré absolvovali, že im štúdium vôbec nič nedalo, že to boli premárnené roky. Ja si myslím, že veľa absolventov z FRI si toto nepovie, aj napriek tomu, že štúdium nebolo najľahšie, že občas sme sa museli učiť aj nepodstatné veci, že profesori z času na čas vstali ráno zlou nohou. Pre mňa je podstatné, že ma FRI naučila ako sa dopátrať k informáciám, pretože nie všetko človek vie a nie všetko možno stále nosiť v hlave.

Ako vidíš svoje napredovanie ďalej?

Nemám vo zvyku sa príliš zamýšľať o tom čo bude, pretože to nikdy nie je isté. Rada by som sa toho ešte veľa naučila, teraz mám k tomu príležitosť, tak sa ju budem snažiť čo najlepšie využiť a niekam sa možno ešte kariérne posunúť.