Michal Sleziak študoval na FRI UNIZA študijný program Informatika (bakalár) a Informačný manažment (inžinier) v rokoch 2012-2017. Aktuálne pracuje ako Head of product v GoodRequest a Investment analyst v Dubec Ventures kde hľadá a posudzuje startup investície.

Prečo ste sa rozhodli pre štúdium na FRI UNIZA?

Bolo to blízko Ružomberka a STU už bola too-much 🙂 Vedel som, že chcem robiť “niečo s počítačmi”.

 

 

Ako vnímate štúdium na FRI vzhľadom na Vaše pôvodné očakávania?

Už ani neviem čo som vlastne čakal. Chcel som dostať priestor rozhodnúť sa čo vlastne chcem robiť. To mi dali prvé dva roky.

Ako Vás pripravilo štúdium na FRI UNIZA na Vašu profesionálnu kariéru?

Určite som dostal množstvo kontaktov. Stretol som ľudí, ktorí zasadne ovplyvnili môj smerovanie aj osobné aj pracovné. Taktiež dobrý základ v rámci analytického uvažovania. Naučil som sa riešiť problémy. Keby som vedel to čo viem teraz, určite by som k niektorým predmetom pristupoval zodpovednejšie.

Ako vnímate Vaše súčasné pracovné zaradenie a prostredie?

Som veľmi spokojný, počas školy som začal pracovať v GoodRequest (GR) ako tester. Následne som zmenil pozíciu na UX dizajnéra, postupne som sa vypracoval na Head of Design. Tam som pôsobil asi 6-7 rokov. Teraz rok vediem Produktové oddelenie, ktoré som v GR založil. Postupne som sa začal zaujímať o startupy a s trochou šťastia som dostal šancu v investičnom fonde Milana Dubca. Tam aktuálne pracujem na 50 %.

Ako ste vnímali prechod od študentského prostredia FRI UNIZA do pracovného prostredia?

Je to iný svet. Všetko sa v podstate učíte na novo. Zo školy viete použiť akurát základne znalosti ako pristupovať k problémom a možno spôsob uvažovania. Či už ste programátor, manažér alebo dizajn všetko sa v novej práci učíte nanovo. Aspoň z mojej skúsenosti, a od toho, aké dobre základy mate, bude závisieť, ako rýchlo sa vypracujete.

Je možné porovnať študentský život na FRI UNIZA s Vaším súčasným pracovným životom?

To veru nie je možné porovnať. Mam dve deti, manželku a prácu. Musím sa veľmi obracať, aby som stíhal vôbec toto. Študentské časy boli naozaj sladké a štedré na čas.

Ak by ste sa mohli znova rozhodnúť, išli by ste opäť študovať na FRI UNIZA?

Určite áno. Nebol by som tam, kde som, keby som na FRI neštudoval.

Odporučili by ste štúdium na FRI UNIZA ďalším generáciám?

Nuž neviem ako je to tam teraz. Ťažko povedať. Ja si rád vyhodnocujem rôzne dostupne možnosti, takže neviem úplne povedať – závisí od očakávaní študenta.

Ako vnímate perspektívu absolventov FRI UNIZA pre Váš podnik?

V GR pracuje množstvo absolventov FRI. Je to pre nás dobrý zdroj ľudí. Aj keď ich kvalita vždy závisí skôr na konkrétnom človeku ako na skole ako takej.

Aké odporúčania by ste dali súčasným aj budúcim študentom FRI UNIZA?

Cestujte, choďte na Erasmus, vystriedajte aspoň 2-3 práce v odbore. Ak nevite čo je váš odbor, skúšajte. Aj zadarmo alebo ako stážista za par eur. Čim skôr začnete pracovať, tým skôr pochopíte význam školy a možno aj lepšie pristúpite k niektorým predmetom. Mne sa v skole začalo viac dariť, keď som začal popri nej pracovať.

Popíšte prosím, víziu Vášho budúceho rozvoja kariéry a osobnosti.

Rad by som pokračoval ako Investor do startupov, rozvíjal sa v tejto téme. Chcel by som zostať v regióne Žilina a vybudovať tu startupový ekosystém.

Sledujete naďalej život na FRI?

Veľmi nesledujem.

Ďakujeme za Váš čas a ochotu podporiť vzdelávanie, vedu a výskum.