Ing. Maroš Rybár študoval na FRI UNIZA v rokoch 2015 až 2020 na odbore informačného manažmentu. Počas štúdia sa začal venovať najmä marketingu. Aktúalne pracuje ako PPC online marketér zastrešujúci platené reklamy na FB a Google.

 

 

Prečo ste sa rozhodli pre štúdium na FRI UNIZA?

Úprimne som nevedel na akú školu mám ísť alebo čomu sa chcem venovať. Pre Manažment som sa rozhodol preto, lebo zaberal širokú škálu aktivít a predmetov a veril som, že počas štúdia si vyskúšam viacero aktivít a potom si vyberiem to čo ma baví. A to sa aj stalo.

Ako vnímate štúdium na FRI vzhľadom na Vaše pôvodné očakávania?

Štúdium hodnotím veľmi pozitívne, lebo splnilo moje očakávanie v tom, že som si vyskúšal veľa rôznych aktivít a zameraní a neskôr som sa vedel voľbou predmetov zameriať na to, čo som uznal ako najlepšie pre môj osobný rozvoj. Veľmi sa mi páčilo, že okrem ,,biflenia,, nás naučili kritickému mysleniu, práci s počítačom a celkovo ako sa prezentovať. Je to niečo čo na iných školách chýba.

Vyjadrite, ako Vás pripravilo štúdium na FRI UNIZA na Vašu profesionálnu kariéru?

Najviac ma naučili predmety, kde sme si na konkrétnych príkladoch rôznych firiem vo svete ukazovali, vďaka čomu mali úspech. Celkovo tématika trendov ma významne posunula. Musím priznať že okrem tohto ma veľa naučili aj všetky tie “nudné” zadania, ktoré sme museli na rôzne témy vypracovať prescízne, pričom sa hodnotilo “myslenie” študenta. Práve tu som sa naučil pracovať s “Deadlines” a vypracovať zadanie tak aby v ňom bolo rozobraté všetko dôležité. Túto vlastnosť využívam aj v súčasnej práci, kde robím rôzne analýzy a iné zadania dôležité pre firmu. Do výučby by som určite zaradil Online marketing a prácu s marketingovými nástrojmi ako Google Ads alebo Business Manager.

Ako vnímate Vaše súčasné pracovné zaradenie a prostredie?

NEBBIA je moja druhá marketingová firma od ukončenia štúdia. Ide o modernú firmu ktorá sa riadi trendami a má veľkú ambíciu sa rozširovať, či už v rámci krajín alebo portfólia. A práve takáto rozmanitosť ma baví, pretože sa stále niečo nové deje a práca nie je monotónna. V skratke som veľmi spokojný a verím že to tak bude aj pokračovať!

Popíšte, ako ste vnímali prechod od študentského prostredia FRI UNIZA do pracovného prostredia.

Už popri štúdia som pracoval ako marketingový stážista, čiže prechod zo školského života na pracovný nebol náročný. Úprimne som sa tešil na pracovný život, lebo som sa začal venovať veciam ktoré mi dávali zmysel. Nakoľko na FRI chýbali predmety zamerané na online marketing, tak všetko som sa musel dovzdelávať. Z FRI som si odniesol veci ako správne myslenie, vystupovanie a schopnosť sa učiť a adaptovať na rôzne situácie, ktoré mi pomohli sa správne zorientovať v novej práci.

Je možné porovnať študentský život na FRI UNIZA s Vaším súčasným pracovným životom?

Najväčší rozdieľ je, že počas školy je množstvo priestoru skúsať nové veci, zoznamovať sa a venovať sa športom. Teraz sa venujem športu trochu menej lebo nie je čas a som zameraný iba na jednu oblasť, a to na marketing. Čiže mi asi najviac chýba dynamika toho študentského života.

Ak by ste sa mohli znova rozhodnúť, išli by ste opäť študovať na FRI UNIZA?

Určite áno, lebo FRI poskytuje možnosť skúšať a objavovať rôzne veci a obory a zároveň poskytuje dostatok priestoru na socializáciu a šport a to je niečo čo mňa osobne veľmi baví.

Odporučili by ste štúdium na FRI UNIZA ďalším generáciám?

FRI odporúčam každému, kto ešte nie je na 100% rozhodnutý, čomu sa bude venovať a potrebuje čas nájsť nájsť samého seba, a zároveň rád komunikuje a je v spoločnosti.

Ako vnímate perspektívu absolventov FRI UNIZA pre Váš podnik?

Nás zaujímajú ľudia zo všetkých oborov, čiže aj študenti z FRI. U nás máme pozície ako fotograf, dizajnéry a pod., ale veľa činností a pracovných pozícií si viem prepojiť aj priamo z FRI, ako napr. marketing, učtovníctvo, informatik, web developer, obchodný zástupca atď.

Aké odporúčania by ste dali súčasným aj budúcim študentom FRI UNIZA?

Skúšaj čo najviac vecí, buď proaktívny a nezaspi túto príležitosť sa sebaobjavovať. V pracovnom živote už nebude toľko priestoru a ani príležitostí skúšať nové veci bez rizika.

Popíšte prosím, víziu Vášho budúceho rozvoja kariéry a osobnosti.

Verím, že zostanem v NEBBIA a stanem sa pevnou súčasťou firmy.

Sledujete naďalej život na FRI?

Mám veľa kamarátov a známych z FRI, či už doktorantov alebo iných kamarátov z internátov, s ktorými som v kontakte takže cez nich sa dozvedám o aktuálnom diani na FRI.

Ďakujeme za Váš čas a ochotu podporiť vzdelávanie, vedu a výskum.